Jana Kirschner má jasno: Jaký hlas ji donutí otočit křeslo v pěvecké soutěži The Voice?

Publikováno 9. 2. 2019
Zdroj: TV Nova

Zpěvačka Jana Kirschner svou přítomností na slovenské hudební scéně zaplnila mezeru po absenci sólových zpěvaček od dob Mariky Gombitové. Je označována též jako první dáma slovenského popu! Co ji donutí otočit se v křesle pěvecké soutěže The Voice?

Když přišla nabídka na pozici kouče v show The Voice, překvapilo vás to? A jak dlouhé bylo rozhodování?
Několik roků jsem úspěšně odolávala nabídkám zasednout na křeslo kouče a měla jsem pocit, že na to nebyla ta správná chvíle. Tentokrát jsem cítila, že chci novou výzvu, něco, co jsem ještě nezkusila. A tak, když přišla tato nabídka znovu, bylo celkem přirozené říci ano.

V týmu hvězdných koučů The Voice Česko Slovensko bude i Jana Kirschner! - 2
Zdroj: TV Nova

Těšíte se na pozici kouče, dokážete si představit, co všechno tato role obnáší?
V momentě, kdy jsem se rozhodla, že se do toho pustím, jsem se začala těšit. Vidím v tom více, než jen pěveckou soutěž. Pro mě je důležité sdílet moje zkušenosti a připravit ty, kteří se do tohoto ročníku The Voice Česko Slovensko přihlásí i na další cestu. Myslím, že to tak cítí i ostatní. Jdu do toho s odhodláním udělat víc, než jen televizní zábavu.

Na co se nejvíce těšíte v show a čeho se naopak obáváte?
Doufám, že se mi podaří zůstat objektivní a i v rámci velkého množství hlasů, které budeme poslouchat, vybrat ten, který si to skutečně zaslouží. Velmi důležitý je i výběr skladby a odhadnutí svých sil hned na začátku. Někteří soutěžící si vybírají těžké skladby, a proto jejich cesty někdy skončí hned na začátku, i když mají na víc. Nebude to lehký úkol, ale jsme dobrý tým.
V týmu hvězdných koučů The Voice Česko Slovensko bude i Jana Kirschner! - 3
Zdroj: TV Nova

Co je to, co vás donutí otočit se v křesle?
Originalita, osobnost a charakter. To všechno se dá v hlase najít i bez toho, abyste poznali, komu ten hlas patří. Mám ráda zajímavé hlasy, zastřené, sametové, jednoduše všechno, co má nějakou patinu a charakter. Nehledáme napodobeninu, hledáme originál.

Co by podle vás měl mít vítěz The Voice?
Vlastní názor, originalitu, vizi… Také trpělivost a chuť pracovat na sobě. A to je jen začátek.
Jana Kirschner - soutěž - 2
Zdroj: Profimedia / Prásk.tv

V čem myslíte, že budete umět poradit vašim svěřencům?
Vždy jsem šla svou cestou, když jsem byla součástí velkého vydavatelství, nebo malého nezávislého labelu. Nejsem jen zpěvačka, píšu pro sebe písničky, ale i pro jiné. Pracovala jsem s mnohými skvělými muzikanty a kromě tvořivé stránky, mám za sebou i několik svých projektů, které jsem společně s mnohými dalšími lidmi dávala dohromady i produkčně. Dá se říci, že dnes jsem poučená i vlastními chybami, už celkem dobře ovládám manuál, potřebný na úspěšný projekt.

Měla jste už někdy zkušenost pomoct někomu rozběhnout pěveckou kariéru?
Byla jsem u začátku kariéry mnohých interpretů jak na slovenské, tak i české scéně. Tomáš Klus, Debbie, Peter Cmorík, Jelen a mnoho dalších. Dnes kromě vlastních projektů píšu hudbu do filmů, dětských komiksových večerníčků, ale i pro Lucku Bílou, z čehož mám radost. Je to opravdu pestrý život a každý z těch projektů mám velmi ráda.
Čeho se bojí jediná porotkyně The Voice
Zdroj: Nova.cz

Je podle vás dobré, že v The Voice nehraje roli věk soutěžících?
Ano, to je skvělé. I když z osobních zkušeností vím, že tento byznys je nesmírně náročný a rychlý. Mladší lidé mají více energie a sil to celé ustát fyzicky, na druhé straně s věkem přicházejí zkušenosti a ti, kteří si v životě něčím prošli, mají větší odstup a berou věci s nadhledem. Ten je nesmírně důležitý. Je fajn, že The Voice je v tom otevřený, a to ho dělá jiným.

Co na česko-slovenské scéně podle vás chybí?
Chtělo by to více žen. Chtěla bych více děvčat a mladých žen hrajících na bicí, basu, dechové nástroje, elektroniku, více zvukařek a osvětlovaček. To vše by naší scéně nesmírně pomohlo. Ještě stále je tu cítit mužská dominance, přestože světové trendy už dávno jdou tímto směrem. Pozor, milujeme i výrazné mužské hlasy. Těch je také bohužel málo. No občas se nějaký objeví. Naposledy Juraj Benetin nebo Juraj Podmanický a v Česku David Stypka. Z žen jednoznačně Celeste, Emma Drobná nebo Lenny. Doufám, že se nám podaří tímto ročníkem The Voice trochu zamíchat karty na české a slovenské hudební scéně a přinést něco zajímavého.
Jana Kirschner: V Čem je The Voice jiný
Zdroj: Nova.cz

Co říkáte na ostatní kouče?
Velmi jsme si sedli a každý z nás má svůj příběh. A to je důležité. Nejsme žádné květinky rostoucí při umělém osvětlení, jsem muzikanti. Víme, jaké to je, když se vám daří, ale všichni jsme pocítili i druhou stranu mince. Proto do toho jdeme.

Už jste někomu z vašeho okolí oznámila, že budete koučem The Voice, jestli ano, jaká byla reakce?
Moje rodina je s mým rozhodnutím spokojená, nejvíce se z toho samozřejmě těší naše starší dcera Matilda.
Jana Kirschner
Zdroj: facebook.com

Myslíte si, že vám osobně koučování něco přinese?Samozřejmě. Musíte se na to připravit. Pro mě to není jen o tom, že si to takzvaně odpracuju. Chci to dělat co nejlépe a skutečně se na to připravit. Ale mám pocit, že tak to máme v tomto ročníku všichni.

Vy byste se do takové soutěže přihlásila?
Neumím to posoudit. Já jsem začínala v úplně jiné době. Neexistovaly sociální sítě, ani instagram, existovala jen hudba. To jediné mělo pro mě smysl. Byl to pro mě únik od reality do světa, ze kterého jsem už nikdy nechtěla odejít. Dnes je vše jinak, je větší konkurence, větší tlak na to, jak člověk vypadá. Když se na to takto dívám, je to určitě dobrá šance. Tady se za nic neschováte, ukážete, co ve vás je, a dáte do toho vše. 


Na Janu Kirschner se můžete těšit každou neděli v show The Voice Česko Slovensko 2019 od 20:20 na Nově!
 

Maci